Najczęstsze usterki telefonów

Najczęstsze usterki telefonów

Telefony to urządzenia, które bardzo często ulegają awarii. Towarzyszą nam na każdym kroku, codziennie narażone są na uszkodzenia mechaniczne oraz przeciążenia. Przyczyn awarii może być bardzo dużo, a część z nich wiąże się niestety z dużymi kosztami naprawy. Jakie są najczęstsze usterki telefonów? W jaki sposób można im zapobiegać? Wyjaśniamy!

Usterki telefonów – przyczyny

Choć awarie telefonów najczęściej wynikają z uszkodzeń mechanicznych, mogą również zdarzyć się usterki sprzętowe. Najczęściej przeprowadzanymi naprawami, które dotyczą telefonów to: wymiana zbitej szybki czy digitizera, wymiana gniazd, baterii, a także naprawy związane z zalaniem urządzenia. Coraz częściej dochodzi również do zainfekowania telefonu wirusem – złośliwe oprogramowania to problem dotyczący nie tylko komputerów, ale również smartfonów. Usunięcie wirusa może być bardzo trudne i najlepiej zlecić to zadanie specjaliście.

Telefon nie chce się ładować – co robić?

Fakt, że telefon podłączony do zasilania nie chce się ładować, niekoniecznie musi świadczyć o poważnym uszkodzeniu. Jeżeli w Twoim urządzeniu wystąpił taki problem – przed udaniem się do serwisu, spróbuj wykluczyć mniej poważną usterkę. Sprawdź, czy uszkodzeniu nie uległ kabel USB lub gniazdko. Awarii mogła ulec również kostka ładowarki – aby to potwierdzić, wystarczy, że podłączysz telefon do komputera kablem USB – jeżeli urządzenie będzie się ładowało, należy po prostu dokupić kostkę. Jeśli takie proste czynności nie rozwiązały problemu – prawdopodobnie doszło do poważniejszej awarii, którą należy zdiagnozować w serwisie. Specjalista dokładnie zbada problem – awarii mogło ulec złącze ładowania, wyświetlacz czy płyta główna. Konieczna może być wymiana baterii. Akumulator stosunkowo szybko ulega zużyciu, szczególnie w nowoczesnych smartfonach – najnowsze rozwiązania w telefonach bardzo mocno obciążają baterię. Znalezienie smartfona z wytrzymałą baterią to w obecnych czasach karkołomne zadanie.

Jak przedłużyć żywotność baterii w telefonie?

Mimo tego, że baterie są bardzo słabe w nowych modelach telefonów i szybko ulegają zużyciu, zawsze można przedłużyć jej żywotność. Dzięki zastosowaniu kilku kroków możemy uniknąć awarii i przedwczesnej wymiany akumulatora. Nieumiejętne użytkowanie smartfona bardzo często przyczynia się do uszkodzenia baterii, a nas naraża na koszty naprawy/wymiany. Wdrożenie i stosowanie się do prostych zasad to również doskonały sposób na wydłużenie czasu pracy baterii i rzadszą konieczność podłączania go do ładowania.

Co robić, aby zadbać o baterię?

  • Zmniejsz podświetlenie ekranu (możesz włączyć tryb nocny).
  • Obniż w ustawieniach rozdzielczość ekranu – co prawda jakość obrazu trochę się obniży, ale bateria będzie dzięki temu znacznie mniej obciążona.
  • Używaj wyłącznie oryginalnych ładowarek.
  • Nie rozładowuj baterii do końca – podłączaj telefon, gdy wskaźnik pokazuje wartość między 20-40%.
  • Ładuj telefon do pełna co jakiś czas, ale na co dzień warto by było, aby poziom naładowania nie przekraczał 90%.
  • Chroń urządzenie przed promieniami słonecznymi oraz skrajnymi temperaturami.
  • Zamykaj otwarte aplikacje, z których nie korzystasz w danym momencie.
  • Wyłącz funkcję Bluetooth, gdy jej nie potrzebujesz.

Rozbity ekran – jedna z najczęściej występujących usterek

Wyświetlacz smartfona zajmuje prawie całą jego przednią część – dlatego też to właśnie on jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Jest to najpopularniejszy rodzaj uszkodzenia, a jego naprawa jest bardzo kosztowna – wynosi nawet ponad 1000 zł. W najgorszym przypadku do wymiany będzie kwalifikował się cały wyświetlacz wraz z digitizerem. Najniższe koszty poniesiemy, jeżeli uszkodzeniu uległa tylko szybka – wystarczy wtedy przeprowadzić refabrykację. Oczywiście koszt oraz przebieg naprawy uzależnione będą również od modelu Twojego telefonu – poszczególne smartfony mają różną konstrukcję wyświetlacza.

Nie działa Wi-Fi w smartfonie

Brak Wi-Fi w Twoim smartfonie może po prostu wynikać z niepoprawnych ustawień sieci lub kłopotów z routerem – zacznij od zresetowania zarówno jego, jak i telefonu. Czasami niewielki błąd w postaci niezaktualizowanej daty i godziny również może powodować problemy z siecią. Możesz również w ustawieniach swojego telefonu odnaleźć nazwę swojej sieci i wybrać opcję „Zapomnij”. Ponownie uruchom smartfon oraz router, po czym znajdź swoją sieć i połącz się z nią. Warto wspomnieć również o tym, że czasami to programy i skanery antywirusowe oraz zapory sieciowe mogą blokować dostęp do Internetu. Konieczne będzie przeprowadzenie odpowiedniej konfiguracji programu. Jeżeli nie możesz rozwiązać problemu na własną rękę – konieczne będzie udanie się do serwisu – mogło dojść do awarii sprzętowej. Specjalista zdecyduje o konieczności wymiany lub naprawy danego podzespołu.

Jeżeli Twój telefon uległ awarii, odwiedź IVITER Serwis – podejmujemy się wszystkich napraw, również tych niezwykle trudnych. Posiadamy bardzo bogate wyposażenie, a nasi pracownicy zdobyli ogromne doświadczenie oraz wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.