Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Ostatnie lata zostały zdominowane przez styl industrialny. Coraz częściej wybieramy właśnie takie rozwiązania do wykończenia wnętrz. Styl industrialny, czyli loft, wyróżnia się surowością, zimnem i nadaje wnętrzu niesamowitego klimatu. Jeżeli zachowamy odpowiednią kolorystykę i zadbamy o industrialne dodatki, z pewnością pofabryczne przestrzenie przypadną nam do gustu. Jednak nie jest to rozwiązanie jedynie dla dużych wnętrz. Z powodzeniem loft sprawdzi się także w mieszkaniu w bloku czy w niewielkiej kawalerce. Jak zatem urządzić mieszkanie w stylu industrialnym? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli wybieramy loft? Oto kilka ciekawych wskazówek.

Rodem z filmu

Dla tych, którzy lubią nowojorskie produkcje, ten pomysł sprawdzi się doskonale. Jeśli szukamy inspiracji na własne wnętrze, warto zacząć od oglądania filmów czy seriali, których akcja rozgrywa się w Nowym Jorku. Nowy Jork to prawdziwa skarbnica industrialnych inspiracji, z której z powodzeniem możemy korzystać. Bohater, który prowadzi intensywny tryb życia, prawie nigdy nie śpi, mieszka w budynkach przemysłowych, magazynowych, czy fabrykowych, które zostały zaaranżowane na domowe zacisze i prywatną przestrzeń – tego możemy się spodziewać, a później wcielić to w życie. Skąd się to wzięło? Otóż opustoszałe hale i magazyny czy fabryki, to efekt recesji, w wyniku której upadło wiele przedsiębiorstw, pozostawiając po sobie przestronne, otwarte pomieszczenia, które z powodzeniem można było przeistoczyć w coś innego. Wnętrza te zaczęto adaptować na sale wystawowej, pracownie i w końcu przestrzenie mieszkalne.

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego, czyli popularny loft  w roli głównej

Styl industrialny to przede wszystkim otwarta przestrzeń, jasne pomieszczenia naturalne światło. Bazą całej aranżacji są surowe materiały, takie chociażby jak stara cela, beton, metal (zazwyczaj malowany proszkowo na czarno) czy szkło. W takiej przestrzeni, w której króluje loft, rezygnujemy z przytulnych dodatków. Zbędne okażą się osłony okienne, różnego rodzaju poduszki czy dywany. Jeśli chcemy ocieplić wnętrze, warto wybrać naturalne drewno, z którego mogą być wykonane meble czy niektóre dodatki (byle nie było ich za dużo). Styl industrialny nie ukrywa kabli i przewodów. Pełnią one wręcz rolę dekoracyjną. Charakterystyczne są także lampy i drzwi przesuwne zawieszone na stylowych prowadnicach.

Kolory mają znaczenie

Bez względu na to, jak dużą przestrzeń zamierzamy urządzić w stylu loft, należy pamiętać o tym, że kolory w niej odgrywają ogromne znaczenie. Jakie kolory wybrać do malowania ścian? W przypadku stylu industrialnego będą to barwy neutralne. Jednak nie oznacza to, że całkowicie jesteśmy zmuszeni zrezygnować z mocniejszych kolorów lub nawet subtelnych pasteli. Wszystko zależy od całościowej wizji i tego, czy zdecydujemy się na całkowicie surowe wykończenie, czy wybierzemy wersję delikatniejszą. Ponadto w każdym industrialnym wnętrz doskonale sprawdzą się szarości – świetnie pasują do innych barw, jak i materiałów. Jeśli zdecydujemy się na szare wykończenie ścian, będziemy mieli ogromną swobodę wykończenia przestrzeni. Innym kolorem bazowym może być także czysta lub złamana biel.

Od dobrze dobranego koloru zależy wiele. Ponadto wspomniane szarości i biele doskonale łączą się z cegłą czy betonem. Jednak nie jest to warunek konieczny. Z powodzeniem możemy pomalować ściany w intensywnym kolorze – czerwień lub granat świetnie podkreślą oryginalny charakter industrialnych przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, by ciemniejsze kolory stosować w dobrze doświetlonych pomieszczeniach o większym metrażu – wtedy nie przytłoczą aranżacji. Natomiast w niewielkich mieszkaniach czy kawalerkach, w których dodatkowo nie ma za wiele światła, mogą dać nam uczucie ciężkości i przytłoczenia, a także mocno przyciemnić wnętrze.

Podsumowanie

Styl industrialny z pewnością doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które lubią nowoczesne i surowe wnętrza. Jeśli jednak szukamy przytulnych pomieszczeń, loft nie będzie dobrym rozwiązaniem. Może okazać się, że po wykończeniu mieszkania w takim stylu, będziemy czuć się obco i surowo, dlatego tę decyzję należy zawsze dobrze przemyśleć i nie kierować się tylko modą, ale przede wszystkim własnymi preferencjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.